CEVAPLANMIŞ SORULAR

27.4.2015
Soru : kevser kahraman

24yaşındayım doppler sonucum Her iki tarafta femoropopliteal ve krural bölge derin venleri ile safenofemoral bileşke, vena safena magna ve parva görüntülenmiştir. İncelenen venöz yapılar normal kalibrasyonda olup lümen iç yüzeyleri düzenlidir. Basmakla lümen komprese olabilmektedir. Trombozis bulgusu saptanmamıştır. Renkli Doppler ile yapılan incelemede, lümen renkle tam olarak dolmaktadır. Akım yönü normal ve fazik karakterdedir. Valsalva manevarsı ile sol derin femoral vende grade I reflü akım izlenmiştir. Valsalva manevarsı ile sağ ana femoral vende grade I, büyük safen ven proksimal kesiminde grade II reflü akım izlenmiştir. Diğer venöz yapılarda Valsalva ve kompresyon manevraları ile ters yönlü akım gelişmemiştir. SONUÇ: Sol derin femoral vende grade I reflü akım Sağ ana femoral vende grade I, büyük safen ven proksimal kesiminde grade II reflü akım tedavi önerilmedi ama ağrılarım durulamayacak hale geldi şişlik ve minik minik kabarcılar var yardımcı olursanız sevinirim

Cevap

Kevser hanım raporunuzda bulgular çok şiddetli değil. ciddi bir tedavi gerekli gibi durmuyor. Ağrılarınız için size önerilerim olacak. Onları uygulayın geçmez ise 3 ay sonra sizi göreyim Dopplerinizi kendim yapayım.
Muayene ve tedavi için kliniğimizden Eylül ayına randevu alabilirsiniz. Yaz aylarında genelde yurt-dışında kurs ve kongrelere katılıyorum ve yaz sıcaklarında iyileşme süreci uzun olduğundan kısa süreli de olsa varis çorabı giyilmesi güç olduğundan yazları yeni hasta kabul etmiyorum. 
 
Bu arada ağrılarınız için size bazı önerilerim olacak. 
Varis hastalığı ve ağrılar  ile mücadele için bazı yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri yapmanzı ve gerekli takviyeleri kullanmanızı öneriyorum. www.dratasoy.com dan sağlıklı beslenme önerilerine ulaşabilirsiniz.  
Ayrıca size diyet ile birlikte bir çok hastamda faydasını gözlemlediğim şahsen de devamlı kullandığım bir takviye seti önericem. 
 www.naturalvitamindestek.com  dan  "Kyani health triangle set " i almanızı ve düzenli olarak kullanmanızı öneririm. Tamamen organik meyve ve sebzelerden elde edilen bu vitamin-mineral-antioksidan-omega3 komplexi cilt ve cilt altı yağlı dokunuzun ve damarlarınızın kendini yenilemesine ve sağlıklı hale gelmesine destek olacaktır.  Şimdiden geçmiş olsun. 
 
 
 

18.6.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA