CEVAPLANMIŞ SORULAR

23.12.2016
Soru : HABERCİ

70 gün önce sol bacağımdan çok parçalı varis ameliyatı oldum.ayak bileğimden kasığıma kadar,arka-ön- yan taraflarda geniş bir bölgede kısa aralıklarla çok kesi yapıldı.Doktorun söylediğine göre,damarlar adeta çelik tel gibi olmuş,çok sertleşmiş ve küçük parçalar halinde çıkarılabildi.52 adet kesi yapıldı.Şikayetim ayakta lezyon sıvı ve ödem oluşmuş.ayağım ağır-ağır şişi iniyor.varis çorabını usulüne uygun giyiyorum.akşam eve geldiğimde varis çorabını çıkardığımda ayağım gayet normal.ancak 3-4 saat sonra bileğimden parmak uçlarıma kadar bayağı bir şişlik oluşuyor.Doktor zamanla geçer diyor.Daha önce sende pıhtı oluşmuş filan diyor.sizin görüşünüz nedir.saygılar.

Cevap

Ali bey bu sitede defalarca söylediğimiz bir şey var. Artık ameliyatlı tedavileri varisde kullanmıyoruz. Yaşadığınız sıkıntıları yan etkileri yaşamamanız için. Lütfen modern yöntemler ile tedavi olmalısınız diyoruz.
Pıhtı oluşumu riski ameliyatlı tedavilerde ortaya çıkan komplikasyonlardan biridir.
Geçmiş olsun artık ameliyat olmuşsunuz kendi doktorunuza ulaşmaya çalışın ama onun da sizin için yapabileceği bir şey yok. Bu sıkıntılar ameliyat sonrası normal . İnşaAllah zamanla azalır.  
Şu anda derin damarlarınızda pıhtınız varsa onun içi kan sulandırıcı ilaç kullanmanız gerekebilir. Doktorunuza ulaşın lütfen. Başka söyleyeceğim bir şey yok. Modern yöntemler ile tedavi olmanız çok daha iyi olurdu. Geçmiş olsun. 

23.12.2016 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA