CEVAPLANMIŞ SORULAR

5.11.2014
Soru : elif ışık

ayakta yapılan incelemede vena safena magna çapı proksimalkesimde 11 mm, diz eklemi seviyesinde 6.2 mm ölçülmüştür.sağda cockett II perforan veninde belirginleşme (4,6 mm) ve valsalva sırasında reflü akım dikkat çekmiştir.bunun anlamı nedir ve nasıl bir tedavi öneriyorsunuz?

Cevap

Elif hanım, raporunuzdaki  bulgulara göre mutlaka tedavi olmanız gerekiyor ve tedaviniz lazer ablasyon ile çok rahatlıkla yapılabilir. Varis tedavisinde ameliyatı hemen hemen hiç bir hastaya önermiyorum. Ameliyatlar genellikle hedefe yönelik olmuyor ayrıca ameliyata ve anesteziye bağlı ciddi riskler her zaman var. 
 
Size tavsiyem Doppler incelemenizi deneyimli bir girişimsel radyoloji uzmanına tekrar yaptırın ve aynı hekime modern yöntemler ile ( endovenöz lazer ablasyon/ RF ablasyon yada su buharı ablasyonu ya da Ultrason eşliğinde köpük skleroterapi veya bunların size uygun kombinasyonları ile)tedavinizi yaptırın.
 
Ayrıca ameliyatlı tedavilerde, tedavi her zaman doğru hedefe yönelik yapılamadığından tekrarlama ihtimali çok yüksektir. Ameliyat ile sadece kasık bölgesinden gelen VSM reflü kaynağına müdahale edililirken, modern yöntemler ile çok başka reflü kaynakları da tespit ve tedavi edilebilmekte, hatta bazı durumlarda ameliyat ile gereksiz yere alınacak olan büyük safen veni de korunmaktadır (mesela bizim 1000 hastalık serimizde %15 civarında gereksiz yere alınacak safen veni korundu). 
Tüm bu nedenler ile görüntüleme eşliğinde yapılan hedefe yönelik tedaviler tekrarlama ihtimali çok daha düşük olan daha etkin tedavilerdir.
İyi araştırın doğru hekimi bulun. Bizim sitemizdeki videoları ve fotoğrafları incelemenizi özellikle öneririm. .
Bu modern tedavileri size en iyi şekilde deneyimli girişimsel radyologların uygulayabileceğini unutmayın. 
Şimdiden geçmiş olsun

8.11.2014 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA