CEVAPLANMIŞ SORULAR

21.7.2015
Soru : hatice çelik

BİLATERAL ALT EKSTREMİTE VENÖZ DOPPLER Hasta obezitesi inceleme optimal değildir. Bileteral alt ekstremite ana,yüzeyel,derin femoral,safen,popliteal venler yapları incelenmiştir. Ven çapları ve duvar kalınlıkları simetrik ve normal sınırlardadır.Venlerin lümenleri açık olup tromboz lehine bir bulgu saptanmamıştır, Popliteal ven ve ile iştirakli trifikasyon venlerinde akım normal olarak izlenmektedir.Valsalva manevrası ile sağda vean safena magnada boylu boyunca grade 3 reflü akım izlendi.Damar çapı en geniş yerinde 4 mm olarak ölçüldü. Hocam hastalığımın ayrıntıları benim anlayabileceğim bir şekilde açıklayabilirmisiniz.Nasıl bir tedavi uygunlanmalıdır.

Cevap

Hatice hanım öncelikle teknik bir sıkıntı nedeni ile sorularınıza geç cevap verdiğimiz için kusura bakmayın.
 
Raporunuza göre; Sağ bacağınızda venöz yetmezlik var ve ameliyatsız tedavi ile yani lazer ablasyon, RF ablasyon yada su buharı ablasyonu tedavisi ile rahatlıkla tedavi edilebilir. 
 
Ayrıca varis hastalığında ameliyatlı tedavileri artık kimseye önermiyoruz. hem riskleri fazla hem de sıkıntılar yaşanabiliyor. Ultrason eşliğinde lazer ablasyon ile yapılan tedaviler artık çok kolay bir şekilde tedavi ediyor ve tekrarlama riski de ameliyatlı tedavilerden çok düşük. Size öncelikle detaylı bir Doppler muayenesi yapmamız lazım sonrasında gerekli ise tedavinizi planlarız.
Maltepe Üniversitesinden Girişimsel Radyoloji Bölümünden bana (Dr. Mehmet Mahir Atasoy) randevu alabilirsiniz. 4440620 /2014 Şimdiden geçmiş olsun

27.8.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA