ENDOVENÖZ LAZER ABLASYON İLE VARİS TEDAVİSİ

Endovenöz Lazer Ablasyon İle Varis Tedavisi

Modern tedavi (Endovenöz Lazer Ablasyon ile Varis Tedavisi): 2000 li yılların başında büyük varislere neden olan damarların tedavisinde adeta bir devrim yaşanmıştır. Robert Min isimli bir Girişimsel Radyolog ve ekibi tarafından Büyük Safen  Toplardamarındaki hasarlı kapağın tedavisi ilk kez “Endovenöz Lazer Ablasyon ” (EVLA) yöntemiyle tedavi edilmiştir. Bu yöntem, kaçak yapan damarın ameliyatla yolunarak dışarı alınması yerine, damar içinden anjio gibi girierek lazer enerjisi ile hasarlı kapağın damar içinden kapatılması esasına dayanmaktadır. Lazerle kapatılan damardan artık varislerin içine kaçak oluşmaz; kapatılan bu damar da  vücut tarafından zamanla yok edilir. Safen veni yakılarak kapatıldığında gözle görülen varisler de küçülerek kaybolur. Hastalıklı ven ortadan kalktığında diğer sağlıklı venler kanı taşıma görevini üstelenerek bacağın venöz dolaşımını sağlar. Ülkemizde bu tedavi Girişimsel Radyoloji Uzmanlarının öncülüğünde yaklaşık 6 yıldır uygulanmaktadır. 

ENDOVENÖZ LAZER ABLASYONUN AVANTAJLARI:

 • İşlem 1 saaten az sürer ve semptomlarda anında iyileşme gözlenir. 
 • Günlük aktivitelere hemen dönüş mümkündür. Çok az bir ağrı ve morarma olabilir ancak 10 gün içinde geçer.
 • Cerrahi yara izi ya da dikiş olmaz. Çünkü cilde açılan kesi kalem ucu kadardır. 
 • Cerrahiye kıyasla daha yüksek başarı ve daha az tekrarlama oranı. 
 • İşlem sonrası hasta memnuniyeti çok yüksek
 • Başarı oranı %93-100 arasındadır.

Bir cerrahi dergisinde yayınlanmış çok geniş bir metaanaliz 3 yıllık uzun dönem varis tedavisi sonuçlarında Cerrahiyi (tüm yöntemler kullanılarak)%78 başarılı bulmuş iken Lazer ablasyon tedavisini % 94 başarılı bulmuştur. J Vasc Surg 2009, Van den bos et.al., (72 araştırmanın derlemesi)

Bu avantajları nedeniyle, endovenöz lazer tedavisi doktorlar ve hastalar tarafından büyük oranda benimsenmiş ve 5 yıl gibi çok kısa bir sürede tüm dünyada hızla yaygınlaşmıştır. Tüm dünyada 2006 yılından itibaren Endovenöz Lazer Ablasyon ile varis tedavisi 100 yıldır uygulanan Cerrahi tedavi sayılarını geride bırakmıştır. Ülkemizde de varis hastalıkları konusunda deneyimli Girşimsel Radyologların öncülüğünde hızla yaygınlaşmaktadır.

ENDOVENÖZ LAZER ABLASYONUN  İLE VARİS TEDAVİSİ TEKNİĞİ:

 1. Endovenöz Lazer ablasyon ile varis tedavisinde hasarlı olan damar yada damarlar Doppler Ultrasonografi ile tespit edilip işaretlenir. Bu damar Büyük Safen Veni, Küçük safen Veni, Tribüter Venler, Giacomini veni,  Safen duplikasyonuna yada aksesuar safen venlerine ait olabilir. Tedavinin başarısı tüm bu damarların Doppler ile detaylı incelenmesi ve tüm hasarlı damarların tedavisi ile sağlanır.
 2. Hasarlı damar içine iğne ile girilerek tedavi yapılacak damara lazer fiberi yerleştirilir. 
 3. Damar çevresine ısı etkisinin ve ağrının azaltılması için tümesan anestezi yapılır.
 4. Lazer fiberi damar çapına uygun bir hızda yavaşça çekilerek hasarlı damarın tümü lazer enerjisi verilerek kapatılır. Varislerdeki basınç azalır ve gerileme hemen başlar.
 5. Kapatılan damar birkaç ay içerisinde tamamen vücut tarafından yok edilir.  Bu arada kalan varis pakeleri için köpük skleroterapi tedavisi yapılır.
SOSYAL MEDYA