CEVAPLANMIŞ SORULAR

6.8.2015
Soru : refika

hocam. çekilen dopler us sonucu şöyle.. her iki ana ,yüzeyel ve derin femoral, popliteal ve popliteal ven iştirakli trifurkasyon ven kalibrasyonları normaldir. prob basısı ile ilgili ven kumenlerinde kompresyona yanıt tamdır. lümenleri açık olup trombüs lehine bulgu saptanmadı. Tüm derin sistem venlerinde augmentasyona yanıt pozitiftır. valsalva manevrası ile bilateral alt ekstremite derin sistem venlerinde yetmezlik lehine geri akım bulgusu saptanmadı. her iki vena safena magna kalibrasyonu safenofemoral bileskede.. sagda 5.2 mm, solda 5.9mm. olarak ölçülmüstür. diger seviyelerde her iki VSM capi 5 mm nin altinda olarak ölçülmüstür. lümenlerinde trombüs lehine bulgu izlenmedi. valsalva manevrası ile her iki vena safena magnada safenofemoral bileskede yetmezlik lehine geri akım bulgusu saptanmadı. ... ayakta dururken ve hareketsiz otururken cok bacak agrilarim oluyor. ozellikle bilek kisminda uyusukluk ve sancı var. yorumlarmisiniz...

Cevap

Ayşen hanımi öncelikle teknik bir sıkıntı nedeni ile sorularınıza geç cevap verdiğimiz için kusura bakmayın.
 
Raporunuza göre; bacaklarınızda ciddi  venöz yetmezlik yani toplar damar kaçakları yok
AMa ağrılarınız çok ise yanlışlık olabilir raporda. Bazen sadece yatarak Doppler muayenesi yapıyorlar o da yanlışlıklara neden oluyor.
Size tekrar detaylı bir Doppler muayenesi yapmamız lazım sonrasında gerekli ise tedavinizi planlarız
 
Varis hastalığınızın tüm kaynaklarının ultrason eşliğinde tespit edilmesi sonrasında ameliyatsız tedavi ile yani lazer ablasyon, RF ablasyon yada su buharı ablasyonu  ile rahatlıkla tedavi edebiliriz. 
 
Zaten varis ameliyatını artık kimseye önermiyoruz. hem riskleri fazla hem de sıkıntılar yaşanabiliyor. Ultrason eşliğinde lazer ablasyon ile yapılan tedaviler ile artık çok kolay bir şekilde tedavi oluyor hastalarımız ve tekrarlama riski de ameliyatlı tedavilerden çok düşük.
Maltepe Üniversitesinden Girişimsel Radyoloji Bölümünden bana (Dr. Mehmet Mahir Atasoy) ameliyatsız varis tedavisi için randevu alabilirsiniz. 4440620 /2014 Şimdiden geçmiş olsun.

27.8.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA