CEVAPLANMIŞ SORULAR

29.9.2015
Soru : Mehmet

Hocam Merhaba;Elimdeki raporu veriyorum: "BİLETERAL ALT EKSREMİTE VENÖZ RDUS bilateral ana femoral, derin ve yüzeysel femoral ven. popliteal ven, krural venlerin izlenebilen proksimali, büyük ve küçük safen venler açık lümene sahiptir. Trombus saptanmadı.Uyluk derin venlerinde spontan fazik akım vardır. Augmnentasyona yanıt olumludur. Bileteral safenofemoral bileşkede, valsalva ile grade 4 reflü akım izlenmiştir. VSM çapı ayakta sağda 6-7 mm arasında , solda 10 mm'dir." Doktor dizaltından girerek kasıklara kadar ulaşıp varisli damara bir madde enjekte(köpük değil) edilerek damarların devre dışı bırakılması gerektiğini önerdi. Yüzeysel varis görünümü çok rahatsız etmiyor ve soğu-sıcak su teması anı dışında bir ağrı bulunmuyor.Hocam önerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür eder saygılar sunuyorum.

Cevap

Ben büyük damarlara köpük tedavisini tehlikeli buluyorum. Köpük oradan her yere geçebilir. akciğere beyne kadar baloncuklar gidebilir.
Büyük damarların en güzel tedavisi Ameliyatsız lazer ablasyon ya da RF ablasyon tedavisidir. Su buharı ile de yapılabilir ama köpük tehlikeli. 

18.11.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA