CEVAPLANMIŞ SORULAR

24.8.2015
Soru : Atilla

Hocam Merhaba, Sağ ana femoral ven, yüzeysel ve derin fenomal venler, popliteal ven, safen venler ve kural venlerin izlenebilen proksimal kesimleri açıkdır. Kompressibiliteleri tamdır.Trombüs saptanmamıştır. Akımları solunumla fazik karakterdedir. Augmentasyona yanıt pozitiftir. Valsalva ile yapılan incelemede; sağ vena safena maggada masif yetmezlik izlenmiştir (tüm valsalva süresince). Vena safena magna çapı en geniş yerinde proksimalde 5.6 mm, Hunter kanalı girişinde 4.9 mm ve kruriste 2.8 mm olarak ölçülmüştür. Ayrıca sağ ana femoral vende minimal yetmezlik mevcuttur. Diğer venlerde yetmezlik izlenmedi. Hocam yukarıda yazdığım doppler sonuçları hakkında yardımcı olur musunuz? Doktorum herhangi bir oparasyonu önermedi ama bacak ağrım şiddetli. Teşekkür ederim ilginize.

Cevap

Atilla bey neden size tedavi önerilmedi anlaması. Sağ bacağınızda ciddi yetmezlik yazılmış raporunuza. herhalde gözden kaçtı.
 Varis hastalığınızın kaynağını ultrason ile tespit edilmiş zaten ameliyatsız tedavi ile yani lazer ablasyon, RF ablasyon yada su buharı ablasyonu tedavisi ile rahatlıkla tedavi edilebilir. 
 
Zaten varis ameliyatını artık kimseye önermiyoruz. hem riskleri fazla hem de sıkıntılar yaşanabiliyor. Ultrason eşliğinde lazer ablasyon ile yapılan tedaviler ile artık çok kolay bir şekilde tedavi oluyor hastalarımız ve tekrarlama riski de ameliyatlı tedavilerden çok düşük.
Size öncelikle detaylı bir Doppler muayenesi yapmamız lazım sonrasında gerekli ise tedavinizi planlarız.
Maltepe Üniversitesinden Girişimsel Radyoloji Bölümünden bana (Dr. Mehmet Mahir Atasoy) ameliyatsız varis tedavisi için randevu alabilirsiniz. 4440620 /2014 Şimdiden geçmiş olsun.
Diğer konuları muayene anında konuşabiliriz. 

27.8.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA