CEVAPLANMIŞ SORULAR

16.5.2015
Soru : Dilek Dilek

Hocam merhaba, Sag vena safena magnada uyluk orta-ust bolumlerinde orta derecede valvuler yetmezlik. Sol vena safena magnada minimal valvuler yetmezlik. Sag bileskede 5.8 mm uyluk orta bolumde 3.9 mm kruris superiorde 3.9 mm Sol bileskede 5.6 mm uyluk orta bolumde 3.1 mm kruris superiorde 2.4 mm. Hocam ameliyat sart mi bu sonuca gore?tedavi yontemi en iyi ne olabilir agrilarim cok siddetli.

Cevap

Dilek hanım sizin için ameliyat kesinlikle gereksiz. Artık hiç bir varis hastasına ameliyat önermiyoruz.
Rapordan anladığım kadarıyla, sizin ciddi bir yetmezliğiniz de yok.Kapaklarınızda hafif-orta yetmezlikler var ama damar çapları çok iyi. Modern yöntemler ile tedavi bile size gerekmeyebilir. Öncelikle ağrılarınız için size konservatif bir tedavi önericem. Ağrıarınız 3 ay içinde geçmez ise Doppler muayenenizi bizzat yapmak isterim.  
Muayene ve tedavi için kliniğimizden Eylül ayına randevu alabilirsiniz. Yaz aylarında genelde yurt-dışında kurs ve kongrelere katılıyorum ve yaz sıcaklarında iyileşme süreci uzun olduğundan kısa süreli de olsa varis çorabı giyilmesi güç olduğundan yazları yeni hasta kabul etmiyorum.
Bu zaman zarfında size önerilerim;
Varis hastalığı ile mücadele için bazı yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri yapmanzı ve gerekli takviyeleri kullanmanızı öneriyorum. www.dratasoy.com dan sağlıklı beslenme önerilerine ulaşabilirsiniz.  
Size diyet ile birlikte bir çok hastamda faydasını gözlemlediğim şahsen de devamlı kullandığım bir takviye seti önericem. 
 www.naturalvitamindestek.com  dan  "Kyani health triangle set " i almanızı ve düzenli olarak kullanmanızı öneririm. Tamamen organik meyve ve sebzelerden elde edilen bu vitamin-mineral-antioksidan-omega3 komplexi cilt ve cilt altı yağlı dokunuzun ve damarlarınızın kendini yenilemesine ve sağlıklı hale gelmesine destek olacaktır.  Şimdiden geçmiş olsun. 
 
 

18.6.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA