CEVAPLANMIŞ SORULAR

1.8.2015
Soru : Mustafa Bulut

Merhaba hocam, Ben Tokat-Turhal'dan sizinle iletişim kuruyorum. Burada devlet hastanesine ve GOP üniversitesi Tıp Fakültesine tedavi için başvurdum. Bana sadece tavsiyelerde bulundular ve tedavi için büyük şehre gitmemi önerdiler. İki defa dobler testi yaptırdım. Bilimsel açılımını bilmiyorum ama varislerim ileri seviyede. Tedavide biraz tereddüt ediyorum. Bazı arkadaşlarım sülük tedavisi öneriyor. Siz ne tavsiye edersiniz?

Cevap

Mustafa Bey öncelikle teknik bir sıkıntı nedeni ile sorularınıza geç cevap verdiğimiz için kusura bakmayın.

 
Biz tüm hastalarımıza ameliyatsız varis tedavileri uyguluyoruz. Varis tedavisi artık çok kolay.
Varis hastalığınızın tüm kaynaklarının ultrason eşliğinde tespit edilmesi sonrasında ameliyatsız tedavi ile yani lazer ablasyon, RF ablasyon yada su buharı ablasyonu  ile rahatlıkla tedavi edebiliyoruz. 
 
Zaten varis ameliyatını artık kimseye önermiyoruz. hem riskleri fazla hem de sıkıntılar yaşanabiliyor. Ultrason eşliğinde lazer ablasyon ile yapılan tedaviler ile artık çok kolay bir şekilde tedavi oluyor hastalarımız ve tekrarlama riski de ameliyatlı tedavilerden çok düşük.
Size öncelikle detaylı bir Doppler muayenesi yapmamız lazım sonrasında gerekli ise tedavinizi planlarız.
Maltepe Üniversitesinden Girişimsel Radyoloji Bölümünden bana (Dr. Mehmet Mahir Atasoy) ameliyatsız varis tedavisi için randevu alabilirsiniz. 4440620 /2014 Şimdiden geçmiş olsun.
Sülük konusu ise şöyle: Ağrılarınızı bir süreliğine alıyor ancak büyük varisler ortadan kaybolmuyor. Tekrar aynı sıkıntılar oluyor. BU arada büyük sülükler kullanılırsa sülüğün yapıştığı yerde ciddi izler kalıyor. Genç hanımlar özellikle bu tedavi yaptıracak ise bunu bilmeliler. Son olarak kanama yatkınlığınız varsa kanamanız durmayabilir ve ciddi kan kaybı olabilir dikkatli olmak lazım. Sonuçları çok fazla yüz güldürücü olmayan bu yötemin bir çok da riski vardır.
 

27.8.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA