CEVAPLANMIŞ SORULAR

12.7.2015
Soru : NURCAN GÜNAY

Selam , çekilen ultrason sonucum : SAĞ ALT EKSTREMİTE DERİN VENÖZ SİSTEMİ AÇIK OLARAK İZLENMEKTEDİR.DERİN VENÖZ YAPILARIN KOMPRESYONA YANITLARI NORMALDİRİDVT SAPTANMAMIŞTIR. SOLUNUMLA YADA TERS MANEVRASIYLA ORTAYA ÇIKAN TERS AKIM YADA SAFEN VENÖZ SİSTEME KAÇIŞ YAPMAMAKTADIR.BİLATERAL AUGMANTASYON AZALMIŞTIR. SOL EKSTREMİTT DERİN VENÖZ SİSTEMİ AÇIK OLARAK İZLENMEKTEDİR.DERİN VENÖZ YAPILARIN KOMPRESYONA YANITLARI NORMAL SAPTANMIŞTIR.SOLUNUMLA YADA TERS MANEVRAYLA ORTAYA ÇIKAN TERS AKIM YADA SAFEN VENÖZ SİSTEME KAÇIŞ YAPMAMAKTADIR.BİLATERAL AUĞMANTASYON AZALMIŞTIR. AÇIKLAMA YAPARSANIZ VE HANGİ YOLU YAPMAM GEREKTİĞİNİ SÖYLERSİNİZ SEVİNİRM.BU ARADA KAN TETKİKLERİ GAYET İYİDİR. YALNIZ KİLOM 89 ÇALIŞAN BİR BAYANIM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Cevap

Nurcan hanım  öncelikle teknik bir sıkıntı nedeni ile sorularınıza geç cevap verdiğimiz için kusura bakmayın.
Raporunuza göre ciddi bir venöz  venöz yetmezliğiniz yok. ancak Doppler ayakta yapıladı ise güvenmemek gerek.  Ağrılarınız var ise bunun sebebi bulunmalı ve gerekiyorsa ameliyatsız varis tedavisi ile (endovenöz lazer ablasyon, RF ablasyon ya da su buharı ablasyonu) tedavi edilmelisiniz.
Zaten varis hastalığında ameliyatlı tedavileri artık kimseye önermiyoruz. hem riskleri fazla hem de sıkıntılar yaşanabiliyor. Ultrason eşliğinde lazer ablasyon ile yapılan tedaviler artık çok kolay bir şekilde tedavi ediyor ve tekrarlama riski de ameliyatlı tedavilerden çok düşük.  Ağrılarınız varsa ameliyatsız tedaviler ile sizi rahatlatabiliriz.   Size öncelikle detaylı bir Doppler muayenesi yapmamız lazım sonrasında gerekli ise tedavinizi planlarız.
Maltepe Üniversitesinden Girişimsel Radyoloji Bölümünden bana (Dr. Mehmet Mahir Atasoy) randevu alabilirsiniz. 4440620 /2014 Şimdiden geçmiş olsun

27.8.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA